pondelok, 19 mája, 2025
15.6 C
Bratislava

Našli doteraz najsilnejší dôkaz života mimo Zeme? Webbov ďalekohľad detegoval na planéte K2-18b kľúčové molekuly

Tím britských a amerických astronómov oznámil potenciálne prelomový objav v hľadaní mimozemského života. Pomocou Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba (JWST) detegovali v atmosfére exoplanéty K2-18b molekuly, ktoré sú na Zemi považované za spoľahlivý ukazovateľ biologickej aktivity (biosignatúru). Ide o doteraz najsilnejší náznak možného života mimo našej slnečnej sústavy.

Planéta K2-18b, vzdialená približne 120 svetelných rokov v súhvezdí Leva, je považovaná za tzv. hyceánsky svet – potenciálne oceánsku planétu s atmosférou bohatou na vodík. Práve v jej atmosfére JWST identifikoval chemické stopy dimetylsulfidu (DMS) a dimetyldisulfidu (DMDS). Tieto zlúčeniny síry na Zemi produkujú takmer výlučne živé organizmy, najmä morský fytoplanktón a baktérie. Okrem toho boli v atmosfére potvrdené aj metán a oxid uhličitý.

Detekcia DMS/DMDS dosiahla štatistickú významnosť na úrovni 3-sigma (pravdepodobnosť náhodného výsledku 0,3 %) a odhadovaná koncentrácia môže byť tisíckrát vyššia ako na Zemi. Vedci sú však mimoriadne opatrní a zdôrazňujú, že nejde o definitívny dôkaz života. Je potrebné vylúčiť všetky možné nebiologické procesy, ktoré by mohli tieto molekuly vytvárať v špecifických podmienkach atmosféry K2-18b. Vedúci štúdie, profesor Nikku Madhusudhan z Cambridge, to považuje za „doteraz najsilnejší dôkaz“ a verí v potvrdenie do dvoch rokov.

Tím plánuje ďalšie pozorovania planéty K2-18b pomocou stredného infračerveného prístroja (MIRI) na palube JWST, aby získali podrobnejšie dáta a pokúsili sa definitívne potvrdiť alebo vyvrátiť biologický pôvod týchto molekúl.

(Zdroj: cbsnews.com, nytimes.com, ilustračný obrázok: AI)

NAJČÍTANEJŠIE INFO